طرح درس روزانه بر اساس هوش های چندگانه
|
ماده درسی: دین و زندگی |
مقطع تحصیلی: متوسط |
مدت جلسه: 90 دقیقه |
رئوس مطالب: 1- پاکی دوران جوانی فرصتی ارزشمند برای رسیدن به ایمان 2- راه های رسیدن به ایمان |
مدل (چیدمان کلاس): به صورت گروهی (گروه های چهار نفره) |
شماره | |
|
موضوع درسی: قدم در وادی امن (درس نهم) |
پایه درسی: اول |
تهیه کننده: فرحناز رهبر باقری (خشکبیجار) | ||||
|
اهداف |
مراحل تدریس |
زمان | ||||
|
1- هدف کلی: آشنائی فراگیران با راه های تحصیل ایمان و تقویت ایمان |
1- برقراری ارتباط عاطفی، سلام احوال پرسی، حضور و غیاب، بررسی تکالیف |
5 | ||||
|
2- هدف های جزیی: دانش آموزان در پایان تدریس: 1- با توجه به آیات با برخی از ویژگی های مؤمنان آشنا گردند. 2- بیان کنند که پاکی و خلوص قلب از چه زمانی در انسان وجود داشته و در حفظ آن باید چگونه عمل کرد. 3- با ارزشهائی که حفظ این خلوص قلب برای انسان به ارمغان می آورد آشنا شده و برای رسیدن به این هدف تلاش نمایند. 4- راه های مختلف رسیدن به ایمان را ارزیابی نموده و به انجام آن امور علاقه مند شوند. 5- با برخی آیات قرآن در زمینه ی تأثیر ایمان در زندگی انسان آشنا گردند. |
2- ارزشیابی قبل از تدریس (اجرای آزمون از درس گذشته، اجرای آزمون رفتار ورودی، اجرای پیش آزمون): |
10 | ||||
|
3- ایجاد آمادگی: فعالیتهای لازم (در صفحه سوم نوشته شود) |
5 | |||||
|
4- معرفی درس جدید و بیان هدفهای رفتاری: |
3 | |||||
|
5- ارائه درس: (فعالیتهای معلم و دانش آموز جهت رسیدن به هدفهای رفتاری با روشهای مختلف تدریس و به کمک وسایل آموزشی): ادامه فعالیت در صفحه دوم به تفکیک در جدول نوشته شود
|
| |||||
|
3- هدفهای رفتاری: از دانش آموز در پایان یا ضمن تدریس: 1- برخی ویژگیهای مؤمنان را از نظر قرآن بیان کنند (شناختی) 2- به پاکی دوران نوجوانی اهمیت داده و برای رسیدن به آن هدف تلاش می کند (عاطفی: واکنش) 3- با ارزشمندی دوران نوجوانی آشنا شده و برای آن دوران ارزش قائل می گردد. (عاطفی: ارزش گذاری) 4- با قرائت صحیح آیات آشنا می گردد (شناختی: دانش) 5- با ترجمه صحیح آیات آشنا می شود (شناختی: درک و فهم) 6- ضمن بررسی آیات، پیام آنها را استنباط می کند (درک و فهم) 7- پس از بررسی راه های رسیدن به ایمان رفتار خود را به عنوان یک مسلمان مؤمن مورد ارزیابی قرار داده و در رفتارهای خود تجدید نظر می کند. (شناختی: ارزشیابی ـ ترکیب) 8- با بررسی راه های رسیدن به ایمان مؤثرترین راه را انتخاب نموده و جهت افزایش ایمان با کمک آن راه ها دست به یک برنامه ریزی می زند (عاطفی: سازمان بندی)
|
هوش مورد نظر |
فعالیتهای معلم |
فعالیتهای دانش آموز |
روش |
وسیله |
50 |
|
کلامی ـ ديداری منطقی میان فردی
کلامی ـ منطقی میان فردی
کلامی ـ دیداری منطقی
کلامی ـ دیداری میان فردی منطقی
کلامی ـ دیداری موسیقیائی
کلامی ـ دیداری میان فردی درون فردی
|
1- معلم نمودار خلاصه ی درس نهم را در گوشه ای از تابلو نصب کرده و از دانش آموزان می خواهد تا با مراجعه به قرآن و بررسی سوره ی مؤمنون ویژگیهای دیگری از مؤمنان را بیابند. 2- سپس معلم از دانش آموزان می خواهد تا بگویند چرا همیشه گفته می شود که شما نوجوانان قلب های پاکتری دارید و یا چرا از آنان خواسته می شود تا برای دیگران دعا کنند. 3- معلم ضمن جمع بندی مطالب دانش آموزان به دیدگاه امام مراجعه و نظر ایشان را به عنوان یک معلم اخلاق مطرح می نمایند. 4- معلم ضمن نوشتن راه های رسیدن به ایمان بر روی تابلو، توضیح هر یک از موارد آن را بر عهده ی یکی از گروه ها گذاشته و آنان را دعوت به تفکر می کند. 5- پس از پخش آیات قرآن توسط ضبط صوت از دانش آموزان داوطلب می خواهد تا آیات را تکرار نمایند. 6- از فراگیران می خواهد آیات را ترجمه نموده و در صورت اشکال داشتن به ترجمه ی لغات و یا به معلم مراجعه نمایند.
|
دانش آموزان با دقت در نمودار خلاصه ی درس ابتدا به بررسی اجمالی درس پرداخته سپس به بررسی سوره ی مؤمنون می پردازند
با همفکری و مشورت با دیگر اعضای گروه نظرات خود را بررسی کرده و به یک نظر واحد می رسند. دانش آموزان سکوت کرده و گوش می نمایند.
هر کدام از گروه ها در رابطه با موردی که بر عهده ی آنان است تفکر نموده و با یکدیگر به مباحثه می پردازند با توجه گوش داده سپس داوطلبین آیات را دوباره می خوانند.
با یکدیگر مشورت نموده و به ترجمه ی قابل قبول می رسند و آن را یادداشت می کنند.
|
همیاری
بحث گروهی
بررسی کتاب
همیاری بحث گروهی سخنرانی
همیاری بحث گروهی
همخوانی و تعاون
همیاری پرسش و پاسخ
|
نمودار کتاب قرآن کتاب درسی کتاب درسی کتاب درسی تابلو ضبط و نوار کتاب درسی کتاب درسی
| ||
|
9- به منظور رسیدن به کمال ایمان تلاش می کند تا راه و روش بزرگان دین و مؤمنان خداجو را در زندگی در پیش گیرد. (روانی ـ حرکتی: تقلید) |
کلامی ـ دیداری منطقی ـ میان فردی |
7- معلم آیاتی که پیام آن ها خواسته شده را به دانش آموزان نشان داده و از ایشان می خواهد تا پیام آن را بنویسند. |
فراگیران با دقت در آیه پیام آن را استخراج می کنند. |
همیاری
|
کتاب درسی |
|
|
رفتار ورودی: دانش آموزان قبل از پایان تدریس: 1- تفاوت میان شناخت یک موضوع و ایمان به آن را بیان کند. 2- آیات درس را ترجمه نموده و نقش و مفهوم ایمان را با توجه به آن آیات بررسی نماید. 3- توضیح دهد که چرا عمل شایسته میوه ی ایمان نامیده می شود. 4- جایگاه علم و ایمان را بیان کند. 5- ایمان را تعریف نموده و تأثیر آن را در گرایش به سوی چیزی ارزیابی کند. 6- با زیبائی ها و زشتی های قلب آشنا شده و برای هر یک مثالی بیاورد. |
6- جمع بندی: معلم مجدداً به راه های افزایش ایمان اشاره نموده و با نشان دادن دو گیاهی که با خود به کلاس آورده بود به مقایسه ی ایمان و اسلام می پردازد و نقش ریشه ای ایمان را توضیح می دهد. |
10 | ||||
|
7- ارزشیابی پایانی: (اجرای پس از آزمون) ... سؤالات مربوطه در صفحه سوم نوشته می شود. |
5 | |||||
|
8- تعیین تکلیف: بر اساس هوشهای چندگانه |
در کلاس: ترجمه آیات، قرائت آیات، استنباط پیام آیات، بررسی سؤالات مطروحه |
2 | ||||
|
در منزل 1- عمومی: حل تمرینات ص 66 (اندیشه و تحقیق) کتاب توسط همه دانش آموزان و تمرین و قرائت آیات درس در منزل 2- گروهی : سر گروه ها قبل از آمدن معلم، درس داده شده را از سایر اعضای گروه پرسش نموده و دفاتر آنان را بررسی کنند. 3- انفرادی: از داوطلبین خواسته می شود تفسیر آیه ی ص 64 (آل عمران- 193)را در یکی از تفاسیر- معتبر بررسی نموده و خلاصه ای از آن را نوشته و در کلاس مطرح کنند.
| ||||||
|
توجه: جهت هر یک از آزمونهای زیر با توجه به نوع آن باید تعدادی سوال تهیه شود. | |||||||
|
آزمون از درس گذشته 1- چه وقت عمل صالح از انسان مسلمان مورد قبول قرار می گیرد؟ 2- ایمان در حرکت به سوی عمل شایسته چه نقشی دارد؟ 3- جایگاه علم و ایمان چیست؟ 4- ایمان را تعریف کنید. |
هوش مورد نظر کلامی منطقی
کلامی منطقی
کلامی
کلامی |
آزمون رفتار ورودی (براساس آموخته های قبلی و پیش نیاز) 1- چه وقت ع مل صالح از انسان مسلمان مورد قبول قرار می گیرد؟ 2- ایمان در حرکت به سوی عمل شایسته چه نقشی دارد؟ 3- جایگاه علم و ایمان چیست؟ 4- ایمان را تعریف کنید. 5- دو مورد از زیبایی ها و دو مورد از زشتی های قلب را بیان نمایید. |
هوش مورد نظر کلامی منطقی
کلامی منطقی
کلامی کلامی کلامی |
پیش آزمون: براساس مفاهیم جدید 1- پاکی و طهارت قلب در رسیدن به اییمان چه نقشی دارد؟ 2- از چه راه هایی میتوان ایمان خود را افزایش داد. |
هوش مورد نظر کلامی درون فردی
کلامی منطقی درون فردی |
پس آزمون (ارزشابی تکوینی و پایانی درس) تکوینی: 1- چگونه و با انجام چه اعمالی می توان رابطه ی خود را با خدا افزایش داد؟ 2- چرا امام خمینی(ره) می گویند: نگذارید اصلاح نفستان به زمان پیری بیفتد؟ پایانی: 1- از چه راه هایی میتوان ایمان را افزایش داد؟ 2- انجام واجبات و دوری از محرمات چگونه می تواند در افزایش ایمان انسان موثر باشد؟ |
هوش مورد نظر کلامی دیداری
کلامی دیداری- درون فردی کلامی کلامی |
|
فعالیتهای لازم جهت ایجاد آمادگی (ایجاد انگیزه) در دانش آموزان: (باتوجه به هوش های چند گانه)
- معلم آیات ابتدای درس هشتم را مجدداً قرائت نموده و از دانش آموزان می خواهد تا بگویند چرا وقتی اعراب بادیه نشین گفتند: «ما ایمان آوردیم» ، خداوند به پیامبر امر فرمود که به آنان بگو: «ایمان نیاورده اید بلکه اسلام آوردیه اید.»
- و سپس از ایشان می خواهد که بگویند از نظر آنان با توجه به تفاوت اسلام و ایمان، ایمان را به چیزی می توانند تشبیه کنند، پس از شنیدن سخنان دانش آموزان معلم دو گیاه مثل همی را که از قبل با خود آورده بود، (یکی دارای ریشه و یکی بدون ریشه) به آنان نشان می دهد و بعد از آن اساس دین را که ایمان است به ریشه ی گیاهی تشبیه می کند که با آبیاری و تقویت آن (تقویت ایمان) می توان انتظار رشد و مثمرثمر بودن آن را داشت. |
کلامی- دیداری درون فردی کلامی - دیداری منطقی | ||||||
1- در هنگامی که مفاهیم گذشته همان رفتار ورودی می باشد امکان ادغام در آزمون 1 و 2 وجود دارد.
2- آزمونهای 1 و 2 و 3 را می توان به طور همزمان اجرا نمود. تحلیل هر دسته از سئوالات این آزمونها لازم است بطور جداگانه انجام شود.
3- در مواردی که مفاهیم در از پیچیدگی بیشتری برخوردار است می توان از پیش آزمون نیز بجای پس آزمون استفاده کرد.
سلام دوست عزیز !